Drill NemooneBardar AGP DM250 Weblog
کرگیر یا دریل نمونه بردار چیست و چه کابردی دارد؟

دریل نمونه بردار که با نام دستگاه کرگیر نیز شناخته می‌شود، به شما اجازه می‌دهد تا در بتن مسلح، آجر یا آسفالت سوراخ های به قطر ۲۰ تا ۴۵۰ میلی متر ایجاد کنید. دریل های نمونه بردار را می توان با پایه یا بدون پایه به کار گرفت و در حالت خشک سوراخکاری کرد یا از حالت سوراخکاری با آب بهره گرفت و حرارت و گرد و خاک کمتری ایجاد شود.

 

از جمله کاربردهای دریل نمونه بردار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– طراحی سازه های بتنی

– کاشت آرماتور و بولت درون سازه های بتنی

– نمونه برداری از خاک یا بتن و اصلاح مشکلات اجرایی

 

دریل های نمونه بردار از حیث سایز سوراخکاری، نوع سوراخکاری (خشک یا تر)، سرعت سوراخکاری و مشخصات و قدرت موتور با یکدیگر تفاوت داشته و با نام هایی همچون دستگاه کرگیر، هسته گیر و دریل نمونه بردار شناخته می شوند.

اگر برای پروژه خود به دنبال دستگاه دریل نمونه برداری هستید که بتواند نیازهای منحصر به فرد شما را پاسخگو باشد، با ما همراه باشید تا اطلاعاتی در مورد مزایا و معایب این تجهیزات کاملاً حرفه‌ای و صنعتی در اختیارتان قرار دهیم.

 

مزایای دستگاه دریل نمونه بردار

– سرعت بالا

سرعت سوراخکاری با دستگاه های کرگیر بسیار بیشتر از هر ابزار دیگری است. این دستگاه ها مته نمونه بردار را با فشار زیاد به درون سطح کار وارد کرده و با قدرت هر چه تمام سوراخی درون آن ایجاد می کنند.

 

– ایمنی

با وجود کنترل های الکترونیکی هوشمندی از قبیل کنترل اضافه بار، استارت آرام، سیستم قطع کن جریان برق و کلاچ لغزشی مکانیکی، ایمنی کار با دریل نمونه بردار تضمین می شود.

 

– دقت و صحت کار

دستگاه های نمونه بردار از پس سوراخکاری سخت ترین سطوح و بتن مسلح بر می آیند و شما می توانید اطمینان داشته باشید که در حین سوراخکاری هیچ آسیبی متوجه دستگاه و مته نمونه بردار نخواهد شد و در پایان کار، سوراخی دقیقاً به قطر مورد نظر شما در سطح ایجاد می شود.

 

– قابلیت سوراخکاری دریل نمونه بردار در انواع متفاوتی از مواد

با کمک دریل نمونه برداری یا همان کرگیر می توانید، بی هیچ محدودیتی سطوح ساخته شده از سخت ترین مواد را به راحتی سوراخ کنید.

 

– سوراخ کاری بدون گرد و غبار

ممکن است در حین کار با دستگاه کرگیر گرد و خاک ایجاد شود که البته مقدار آن زیاد نخواهد بود. اغلب دستگاه های نمونه برداری قادر هستند در حالت خشک و با آب سوراخکاری کنند. با انتخاب حالت سوراخکاری با آب، مشکل گرد و غبار حل خواهد شد. اما اگر شرایط محیط کار شما ایجاب می کند که در حالت خشک سوراخکاری کنید، بر روی دستگاه پورت اتصال به جاروبرقی در نظر گرفته شده تا با وصل کردن آن به جارو برقی بتوانید محیط کار خود را تمیز و عاری از گرد و غبار نگه دارید.

 

– مقرون به صرفه

این دستگاه ها بعضاً گران قیمت هستند، علی الخصوص نمونه بردارهایی که می توانند سوراخ هایی قطور (تا حداکثر ۴۵۰ میلی متر) ایجاد کنند. با این حال سرعت و دقت دستگاه های نمونه بردار به حدی بالا است که با صرفه جویی در وقت، هزینه، انرژی و نیروی انسانی میزان بازگشت سرمایه افزایش می یابد و هزینه های اولیه خرید دستگاه جبران می شود.

 

نکته:

شاید به خاطر گران بودن دستگاه های کرگیر وسوسه شوید که به سراغ نمونه ها بی کیفیت بروید، اما انگلیسی ها یک ضرب المثل معروف دارند که در اینجا مصداق دارد. هنوز آنقدر پولدار نشده ام که جنس ارزان قیمت بخرم!.

منظور این است که با خرید کالای ارزان و بی کیفیت چینی در واقع پول و زمان خود را هدر داده اید چرا که این دستگاه ها دقت، قدرت و کارآیی لازم را نداشته و شما مجبور می شوید دستگاهی تهیه کنید که از پس سوراخکاری در سطوح سخت برآید.

 

دریل نمونه بردار چه انواعی دارد؟

برحسب این که شما به دریل نمونه بردار برای استفاده روی چه سطحی و با چه کاربردی احتیاج دارید، باید به سراغ نوع مناسب آن بروید.

به طور کلی این دریل ها در سه نوع مختلف تولید می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند که عبارتند از:

۱ – دریل نمونه بردار حفاری

این نوع از کرگیرها از جمله دریل های بزرگی هستند که در سازه های بزرگ تر حفاری و در صنعت نفت و گاز مورد استفاده قرار می گیرند. دریل های نمونه بردار حفاری قادر هستند زمین را در عمق زیاد حفاری کنند و به همین دلیل است که در جریان استخراج نفت و گاز کاربرد دارند.

 

۲- دریل نمونه بردار الماسی

دریل های نمونه بردار الماسی به واسطه پوشش مته الماسی خود قادر هستند در اجسام سخت مانند بتن و انواع سنگ ها سوراخ های بزرگ، حتی به عمق یک متر ایجاد نمایند.

 

۳- دریل نمونه بردار حلقه ای

دریل های حلقه ای شکل، کاربرد تخصصی تری دارند و گزینه بسیار مناسبی برای سوراخکاری فلز می باشند.

 

چگونه کرگیر مناسب کار خود را انتخاب کنیم؟

اگر قصد خرید یا اجاره کرگیر را داشته باشید، متوجه می شوید که انواع مختلف آن با برندها و البته قیمت های بسیار متفاوت در بازار موجود است. این مسئله کار انتخاب و تهیه دریل را برای شما سخت و گیج کننده خواهد کرد. در اینجا نکاتی را یادآور خواهیم شد که می توانند به شما در تصمیم گیری صحیح کمک کنند.

 

در چه محلی قرار است کار کنید؟

همان طور که پیش تر به آن اشاره شد، دریل های نمونه بردار هم انواع مرطوب دارند که همراه با آب کار می کنند و هم انواع خشک. اگر قرار است دریل را در محلی به کار بگیرید که اجازه استفاده از آب را ندارید، لازم است دریل نمونه بردار خشک را انتخاب کنید. ولی اگر وجود آب در محل مشکلی ایجاد نمی کند، بهتر است دریل آبی را برای کار انتخاب کنید تا دردسر گرد و غبار را نیز نداشته باشید.

 

دریل شما قرار است چه عمقی را سوراخ کند؟

بسته به ورد سوراخکاری و حفاری شما، نوع و مدل دریل مورد استفاده نیز تفاوت پیدا می کند. برای مثال اگر می خواهید در عمق زیاد حفاری انجام دهید، لازم است دریل نمونه بردار با ولتاژ و توان بالاتر انتخاب کنید. اما اگر قرار است سوراخی با عمق کمتر از ۵۰۰ میلی متر ایجاد کنید، می توانید از کرگیرهای با ولتاژ و توان پایین تر استفاده نمایید.

 

قرار است چند دفعه از دریل استفاده کنید؟

بدون شک منظور ما از چند دفعه، دقیقاً تعداد دفعات استفاده نیست بلکه استمرار و شدت کار مورد توجه است.

اگر استفاده شما از دریل نمونه بردار در مقیاس های بزرگ، بطور مداوم و سخت است، بهتر است انواع ثابت کرگیر را انتخاب کنید.

این دریل ها از قدرت و توانایی بالایی برخوردار هستند و تنها یک مشکل دارند، که آن هم سنگین بودن آن هاست. دریل های ثابت به دلیل وزن بالایی که دارند قابل جابجایی و حمل مداوم نیستند و باید ترجیحا در یک محل از آن ها استفاده کنید. اما اگر قرار است از دریل خود به صورت مقطعی و در مقیاس های کوچک استفاده کنید، به شما پیشنهاد می کنیم انواع سبک تر و قابل حمل را برای کار خود انتخاب کنید تا در مواقع لزوم بتوانید به راحتی آن را جابجا نمایید.

 

راز و رمز نگهداری از دریل های نمونه بردار

اگر می خواهید برای مدت طولانی تری از دریل خود استفاده کنید، بهتر است به نگهداری آن نیز اهمیت دهید. البته نگهداری از این دریل ها کار چندان سختی نیست و تنها کافیست به تمیز بودن آن توجه کافی داشته باشید. زیرا کرگیرها به واسطه کاری که انجام می دهند و قرارگیری آنها در مکان های ساختمانی یا صنعتی، در معرض گرد و غبار زیادی هستند.

این گرد و غبار زیاد اگر تمیز نشوند و روی قسمت های مختلف دریل نمونه بردار بمانند به مرور به آن آسیب می زنند.

حتی خرده مصالح موجود در محیط نیز ممکن است به جعبه موتور راه پیدا کرده و در دراز مدت به برخی از قطعه های کرگیر به خصوص قطعه های متحرک آسیب جدی وارد کنند.

در مواردی که از دریل آبی استفاده می کنید و گرد و غبار چندانی تولید نمی شود نیز، گل حاصل از حفاری می تواند به موتور آسیب بزند. پس حتماً به طور منظم دستگاه را تمیز نمایید.

علاوه بر این لازم است به طور منظم گیربکس کرگیر را روغن کاری کنید و دقت نمایید که کلاچ دستگاه تنظیم باشد.

نکته دیگر درباره استفاده از آب حین کار است. اگر دریل نمونه بردار شما قابلیت کار کردن همراه آب را دارد، در صورت امکان حتماً به صورت مرطوب از آن استفاده کنید. زیرا هم گرد و غبار کمتری ایجاد می شود و هم دریل خنک می ماند و هر دوی این موارد به طول عمر بیشتر آن منجر می گردد.

 

برای مشاهده و خرید دریل های نمونه بردار وارد این صفحه شوید.

 

اشتراک گذاری